معرفی

تاريخچه تأسيس مجمع عالی حکمت اسلامی شعبه مشهد

پيرو ديدار جمعي از اعضای مجمع عالی حکمت اسلامی قم با برخی از فضلا و نخبگان علوم عقلي حوزه علميه مشهد در زمستان سال 1391 و تأكيد بر ضرورت و اهميت علوم عقلي و لزوم تشكيل شعبه ای از مجمع عالی حکمت اسلامی در مشهد  كه مركزيت علوم عقلي را در حوزه علميه مشهد بر عهده داشته باشد، جمعي از اساتيد علوم عقلي با تشكيل جلسات متعدد راه‌كارهاي تحقق این هدف را بررسي  نمودند. در راستای تحقق هدف مزبور و تأسيس مجمع عالي حكمت اسلامي مشهد اقدامات ذیل صورت گرفت:

-برگزاري جلسات ابتدايي جهت طرح و بررسي چگونگي شروع كار و مسائل مربوط به آن.
-ديدار با برخی مسوولین و علمای حوزه علمیه مشهد بویژه دیدار با نماینده محترم ولی فقیه در حوزه علمیه خراسان آیت الله واعظ طبسی و تبیین اهداف بلند مجمع در تاسیس شعبه مشهد.
-جمع‌آوري آراء و نظرات اساتيد و نخبگان علوم عقلي (به طور حضوري و غير حضوري) در خصوص چگونگی انجام کار، نوع تشکّل و…
-برگزاری اولین گردهم آیی عمومی از کلیه اساتید و فضلای علوم عقلی در مشهد و برگزاری انتخاباتی برای شکل گیری شورای موقت مجمع عالی حکمت مشهد.
– شروع به کار این شورا از تابستان 1392 و برگزاری 15 جلسه توسط آن برای طراحی و برنامه ریزی فعالیت های مجمع مشهد برای دوره استقرار و همینطور دوره توسعه فعالیت ها.
-برگزاری ده جلسه کرسی نظریه پردازی و نیز نشست علمی بمنظور فضاسازی فرهنگی و ایجاد ارتباط با اصحاب علوم عقلی  و دعوت از نخبگان و اساتيد علوم عقلي مطرح در حوزه و دانشگاه برای شرکت در جلسات مزبور
-تشکیل چهار گروه علمی بمنظور تمهید و توسعه فعالیت های مجمع مشهد با عناوین فلسفه، منطق و معرفت شناسی، کلام و فلسفه علوم انسانی.
-تشكيل دومين مجمع عمومي با شرکت کلیه اعضای مجمع مشهد و گروهی از هیات مدیره مجمع عالی حکمت قم جهت ارتباط  عالان علوم عقلی مشهد و قم با یکدیگر و برنامه ریزی جهت افتتاح رسمی شعبه مجمع در مشهد در ابتدای مهرماه1391.

-عضوگیری از میان اساتید و بزرگان علوم عقلی مشهد جهت فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی آتی مجمع.

وبدین ترتیب مجمع عالي حكمت اسلامي با هدايت مقام معظم رهبري «مدظله العالي» و تحت اشراف حضرات آيات جوادي آملي، سبحاني و مصباح يزدي «دامت بركاتهم)، پس از تاسیس شاخه اصلی مجمع در قم، اولین شعبه خود را بصورت رسمی در روز پنجشنبه 17 مهر ماه 1393، مقارن با اعیاد ولایت(غدیریه) و در سالروز تولد امام هادی علیه السلام افتتاح نمود.